Jak wykonuje się RTG cyfrowe zęba?

rtg cyfrowe zęba

Nie wszystko stomatolog może zobaczyć podczas oglądania zębów w trakcie wizyty. Niekiedy w celu zdiagnozowania problemu pacjenta, konieczne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba lub zębów. Na nim dentysta może ocenić ułożenie poszczególnych zębów, a także ich kanały oraz sprawdzić stan tkanek znajdujących się wokół nich. W jaki sposób wykonuje się RTG? Czy do tego badania trzeba się wcześniej przygotować?

Jak przebiega RTG zęba?

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie zajmuje również wiele czasu — zazwyczaj wykonuje się go podczas wizyty, w trakcie której stomatolog zdecyduje, że może być ono potrzebne. Jeżeli zdjęcie ma obrazować tylko jednego zęba, osoba odpowiedzialna za jego wykonanie najpierw umieszcza w jamie ustnej pacjenta specjalną kliszę. Oprócz tego badany powinien mieć założony fartuch zabezpieczający przed promieniowaniem.

Fartuch ten jest zakładany również podczas wykonywania zdjęcia pantomograficznego, które ma obrazować całą jamę ustną pacjenta. Na nim możemy zobaczyć szczękę, stawy żuchwowo-skroniowe, a także zatoki. Cyfrowe zdjęcia od razu po ich zrobieniu pojawiają się na monitorze komputera, co pozwala dentyście na ocenę stanu uzębienia badanej osoby.

Czy przed wizytą u stomatologa trzeba przygotować się do zdjęcia RTG?

Wykonanie zdjęcia RTG może zostać zalecone w wielu sytuacjach, często potrzebuje go implantolog oraz ortodonta. W Poznaniu wykonamy je m.in. w klinice Dental Comfort. Nie musimy się przygotowywać do jego zrobienia przed wizytą. Należy jedynie poinformować osobę odpowiedzialną za jego wykonanie o ewentualnej ciąży, ponieważ to może być przeciwwskazaniem. Oprócz tego będziemy musieli zdjąć na chwilę metalowe elementy znajdujące się w pobliżu twarzy, np. kolczyki.