Jak często usuwać kamień nazębny?

dentysta

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Złogi te mają żółty kolor i odkładają się najczęściej na zębach przednich od strony języka oraz zębach górnych bocznych. Przez to, że struktura kamienia jest porowata, cząsteczki jedzenia mogą przyczepiać się do niego. Usunięcie kamienia nazębnego przywraca kolor zębów do ich naturalnego odcienia i dzięki temu sprawia, że uśmiech staje się bielszy i ładniejszy. 

Jak często należy chodzić do stomatologa na usuwanie kamienia nazębnego?

Częstotliwość oczyszczania zębów z kamienia jest uzależniona od różnych czynników, ale najważniejszym z nich jest sposób pielęgnacji zębów na co dzień. Zazwyczaj poleca się chodzenie do stomatologa na usuwanie kamienia nazębnego raz na pół roku, jednak u części pacjentów wystarczy wykonywać ten zabieg jedynie raz na rok. Pacjenci z problemami związanymi z dziąsłami mogą wymagać częstszych kontroli dentystycznych i usuwania kamienia nawet od 3 do 6 razy w ciągu roku. Skaling jest bezpieczną metodą usuwania kamienia z zębów. Urządzenie o nazwie skaler za pomocą ultradźwięków rozbija kamień zębowy. Kolejnym zabiegiem pomagającym usunąć kamień i przebarwienia z zębów jest piaskowanie. Polega na oczyszczaniu powierzchni zęba wodą z dodatkiem środków ściernych.

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny?

Nagromadzony kamień powoduje wiele negatywnych skutków. Może m.in. sprawiać, że oddech jest nieświeży z powodu nagromadzonych bakterii. Nie jest również korzystny dla dziąseł, ponieważ może powodować ich choroby, np. paradontozę. A przede wszystkim nieusuwanie kamienia powoduje  niszczenie szkliwa, co prowadzi do nadwrażliwości zębów i powstawania ubytków.

Płytka nazębna może przekształcić się w kamień nazębny nawet w kilka godzin, dlatego ważne jest systematyczne mycie zębów szczoteczką o miękkim włosiu, a także nitkowanie. Kamień może powstawać w miejscach trudnych do wyczyszczenia szczoteczką, więc mimo dbania na co dzień o higienę jamy ustnej warto raz na pół roku skontrolować stan uzębienia w gabinecie dentystycznym i w razie potrzeby usunąć kamień.