Jak długo trwa proces gojenia dziąsła po usunięciu zęba?

usuwanie zęba

Na proces gojenia się rany po ekstrakcji, czyli usunięcia zęba ma wpływ kilka czynników. Zwykle przebiega bez komplikacji i po kilku dniach od zabiegu, pacjent może wrócić do swojej codziennej rutyny. Dni po usunięciu zęba wymagają wzmożonej troski o miejsce po wyrwanym zębie. Proces gojenia się rany przebiega w trzech głównych etapach.

W jaki sposób przebiega proces gojenia się rany po ekstrakcji?

Pierwszym etapem jest zasklepienie się naczyń krwionośnych. Zaraz po wyrwaniu zęba, zębodół wypełnia się krwią, która krzepnie po 5 do 15 minutach. Skrzep ten chroni ranę przed zakażaniem drobnoustrojami oraz odwodnieniem. W tym samym czasie tkanki obkurczają się, a z trombocytów powstaje czop, który tamuje wypływanie krwi. Następnie białko osocza krwi, przekształca się we włóknik wspomagający sklejanie brzegów rany.

Drugi etap to powstanie stanu zapalnego, powodującego zgromadzenie się komórek odpornościowych. Pomagają one wnikać makrofagom i fibroblastom do rany. Dzięki temu następuje oczyszczenie rany z resztek tkanek, skrzepów i bakterii. Ten etap zaczyna się po 12 godzinach od ekstrakcji zęba.

W kolejnej fazie fibroblasty wytwarzają włókna kolagenu, które pomagają regenerować i rekonstruować tkanki. Trwa to od 4 do 40 dni. Długość procesu zależna jest od wielkości rany.

Jak dbać o ranę, by zagoiła się jak najszybciej?

Gojenie zęba odczuwalne przez pacjenta trwa od 7 do 10 dni. Po tym czasie zwykle rana jest już na tyle zregenerowana, że nie przeszkadza w przeżuwaniu. Ból i dyskomfort spowodowany ekstrakcją trwa około 3 dni. Krwawienie z dziąsła powinno ustąpić po dobie od usunięcia zęba. Po zabiegu warto ograniczyć aktywność i odpoczywać. Gazik, który dentysta umieścił w jamie ustnej, powinien zostać na miejscu przez kilka godzin. Należy unikać płukania ust, picia ciepłych napojów i alkoholu w dniu usunięciu zęba. Zaleca się również unikania palenia papierosów przez 3 dni po zabiegu. Nie można dotykać rany, zęby powinno szczotkować się ostrożnie. Należy także unikać twardych posiłków, dopóki rana się nie zasklepi.