Jak odbudować koronę zęba?

dentysta

Odbudowanie korony zęba to metoda pozwalająca na poprawę wyglądu i jakości uzębienia. Stosowana jest w przypadku całkowitej utraty korony zęba, jego ukruszenia lub częściowego zniszczenia wynikającego z chorób jamy ustnej. Jest to rodzaj postępowania umożliwiający odbudowę zęba, która zapobiega konieczności przeprowadzenia jego ekstrakcji. Zachowanie estetyki uzębienia pozwala na poprawę komfortu pacjenta i pomoże czuć mu się pewniej w codziennych sytuacjach.

Najpopularniejsze metody odbudowy korony zęba

Najpowszechniej stosowana metoda odbudowy korony zęba polega na zastosowaniu kompozytu stomatologicznego. Pozwala ona na powierzchniową naprawę uzębienia. Elastyczność materiału umożliwia na szybką i skuteczną odbudowę korony. Pierwszym etapem postępowania jest oczyszczenie i zmniejszenie powierzchni zęba oraz nałożenie na niego specjalistycznego kwasu powodującego powstanie wgłębień mikroskopijnej wielkości. Po przygotowaniu zęba, jego ubytek zostaje wypełniony, a następnie utwardzony.

Odbudowa zęba na korzeniu umożliwia odbudowanie dużych ubytków lub całkowitej utraty korony. Materiał protetyczny, np. korona porcelanowa lub licówka, umocowany zostaje na zdrowych korzeniach zęba.  Możliwość odpowiedniego dopasowania kształtu i koloru gwarantuje naturalny oraz trwały efekt poprawiający estetykę uśmiechu pacjenta.

Kolejna metoda odbudowy korony polega na zastosowaniu włókna szklanego. Jest to materiał umożliwiający także utwardzenie zęba złamanego, a przez swój kolor pozwala na naprawę przednich zębów pacjenta. Metoda ta nie wymaga wcześniejszego piłowania lub szlifowania zębów sąsiadujących – włókno szklane wprowadzane jest do kanału zębowego pacjenta.

Najlepsze gabinety stomatologiczne, np. Gabinet Dental-Comfort z Poznania, oferują usługi odbudowy korony zęba w oparciu o nowoczesne rozwiązania typu Cerkon, czy Lava. Wykorzystują one metodę komputerowego skanowania oraz frezowania protezy. Jest to rozwiązanie trwałe, estetyczne, a także gwarantującą najwyższą jakość odbudowy uzupełnienia.

W celu wybrania odpowiedniej metody leczenia lub odbudowy zęba warto zwrócić się do lekarza stomatologa, którego wiedza i doświadczenie pomogą na dobranie odpowiedniego sposobu postępowania, uwzględniającego ogólny stan zdrowia oraz budowy anatomicznej uzębienia pacjenta.