Na czym polega leczenie kanałowe?

wiertła dentystyczne

Dokuczliwy ból zęba to znak, że konieczna jest wizyta u stomatologa. Wiele osób rezygnuje jednak z udania się do specjalisty w obawie, że poważny problem będzie skutkować ekstrakcją. Dzięki rozwojowi technologii obecnie możliwe staje się zachowanie wielu zębów, które wcześniej kwalifikowałyby się do usunięcia. Jak przebiega leczenie kanałowe? Kiedy na nie postawić?

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Pierwszą oznaką, że ząb wymaga leczenia, jest jego ból. Oprócz tego pacjenci nierzadko skarżą się na nadwrażliwość na ciepło oraz zimno, a także obrzęk wokół dziąseł. Oczywiście w takiej sytuacji może okazać się, że konieczne będzie jedynie wypełnienie ubytku. Jednak tak jak zostało wspomniane, poważniejsze przypadki z reguły są leczone kanałowo. Zaliczamy do nich m.in. zapalenie miazgi zębowej.

Ta metoda pomaga też w uniknięciu zabiegu usuwania zębów w przypadku znacznych ubytków próchnicowych. Leczenie kanałowe jest stosowane również, jeśli dojdzie do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Ponadto warto pamiętać, że istnieją do niego wskazania protetyczne. Okazuje się ono konieczne także po urazach zębów.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

W trosce o komfort pacjenta podczas leczenia kanałowego wykorzystuje się znieczulenie — w nowoczesnych gabinetach jest ono komputerowe, co pozwala uniknąć dyskomfortu podczas jego podawania. Warto pamiętać, że obecnie podczas leczenia kanałowego używa się mikroskopu umożliwiającego specjaliście dokładne obejrzenie każdej części zęba. Sprzęt ten znajduje się podczas zabiegu nad głową pacjenta. Zadaniem stomatologa jest otwarcie, a następnie oczyszczenie kanałów zęba.

Po usunięciu bakterii specjalista przechodzi do osuszenia kanałów, a następnie ich wypełnienia. W celu upewnienia się, że zostały odpowiednio oczyszczone, wykonywane jest zdjęcie RTG. Ostatni etap leczenia kanałowego to odbudowa zęba — najczęściej konieczne okazuje się użycie wkładu koronowo-korzeniowego, a także korony protetycznej.