Na czym polega leczenie retencyjne u ortodonty?

wizyta u ortodonty

Estetyka uśmiechu jest dla wielu osób niezwykle ważna. Wady zgryzu często znacząco wpływają na nasz humor oraz samoocenę. W ich pozbyciu się pomaga noszenie aparatu ortodontycznego. Dzięki niemu możliwe jest wyprostowanie zębów oraz poprawienie rysów twarzy. Warto jednak pamiętać, że aby efekt ten utrzymać na dłużej, konieczne jest wprowadzenie w kolejnym etapie leczenia retencyjnego. Na czym ono polega?

Leczenie retencyjne — czym jest?

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego możemy cieszyć się estetycznym uśmiechem oraz prostymi zębami. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko, co dzieje się w naszej jamie ustnej, jest widoczne gołym okiem. Specjaliści wiedzą, że aby ustawienie zębów mogło się ustabilizować, konieczne okazuje się wprowadzenie także leczenia retencyjnego. Podczas niego dochodzi do przebudowy przyzębia, a więc tkanek znajdujących się wokół zębów.

Możliwe jest zastosowanie zarówno retencji na stałe, jak i produktów, które nosi się podobnie do aparatów ruchomych. O sposobie leczenia zawsze powinien decydować specjalista znający naszą historię związaną z odzyskiwaniem estetycznego uśmiechu. Podobnie jest w przypadku długości opisywanego leczenia. Zazwyczaj u najmłodszych trwa ono krócej, a u dorosłych dłużej, jednak wiele w tym przypadku zależy od wady, z którą zgłosiliśmy się do specjalisty.

Dlaczego leczenie retencyjne jest ważne?

Aparaty ortodontyczne na stałe oraz warianty ruchome są kosztowne, dlatego warto zadbać o to, aby efekt leczenia z ich wykorzystaniem utrzymał się na długo. Bez zastosowania retencji możemy w krótkim czasie znów borykać się z wadą zgryzu, a to będzie związane z koniecznością ponownego założenia aparatu ortodontycznego, co z kolei generuje dodatkowe koszty i znów prowadzi do obniżenia samooceny.