Leczenie w Klinice Dental Comfort ma na celu przywrócenie prawidłowego i zdrowego zgryzu. Ortodonci pracujący w naszej klinice pomagają poprawić estetykę uśmiechu i rysów twarzy. Prawidłowo dobrany aparat ma za zadanie wyprostować zęby i przywrócić prawidłową funkcję stawów.
Leczenie ortodontyczne polega na przesuwaniu zębów w celu poprawy ich ustawienia i funkcji. Z pomocą ortodoncji można efektownie poprawić własny wizerunek, zwiększyć pewność siebie i zadbać o zdrowie zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest nie tylko zdrowie i prawidłowy zgryz, ale też estetyka.
W zakres naszych usług wchodzi:
Aparatu stałego nie zakłada się wyłącznie na zębach stałych lub po przekroczeniu piętnastego roku życia dziecka. Takie przekonania są błędne. Technologie stosowane w Dental-Comfort umożliwiają założenie aparatów stałych jeszcze wtedy, kiedy dzieci rosną. Dzięki temu można zadbać o ich prawidłowy zgryz już w młodych latach i być może uniknąć niepotrzebnych komplikacji czy trudności w przyszłości. Dzieci nie muszą być skazane na aparaty ruchome, które nie tylko mają dużo niższą skuteczność, ale też kojarzą się z dyskomfortem i nieprzyjemnym doświadczeniem.
Dzięki pracy naszych dentystów-ortodontów można zyskać:
Zastanawiasz się, jakie są największe mity na temat ortodoncji? Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Prawdą jest, iż nie istnieją ograniczenia wiekowe. Ważna jest liczba zębów pacjenta, a nie jego wiek. Nawet dzieci można leczyć za pomocą aparatów stałych. Ich założenie jest poprzedzone wykonaniem wnikliwej diagnostyki i opracowaniem planu leczenia.
Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej nie ma możliwości osłabienia zębów aparatem ortodontycznym. Zamki nie niszczą zębów, ale słabe czyszczenie może powodować ubytki w zębach. Pacjent otrzymuje jednak od lekarza dokładne wskazania odnośnie prawidłowego zachowania higieny. W niektórych przypadkach co kilka wizyt wymagane są zabiegi takie jak skaling, piaskowanie i fluoryzacja.
Nasze usługi obejmują następujące etapy:
Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę. Zapoznaje się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Zęby, dziąsła i zgryz pacjenta są wnikliwie badane. Jest to bardzo istotne, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości i móc je skorygować. Oceniana jest też estetyka twarzy (symetria, rysy), funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, czynność oddychania, połykania oraz mowa. Na pierwszej wizycie ortodonta wykonuje szczegółowe badania pozwalające na postawienie pełnej diagnozy i ustalenie indywidualnego planu leczenia. Są to:
Na drugiej wizycie nasz ortodonta przedstawia pacjentowi plan leczenia ortodontycznego, uwzględniający przebieg i przewidywany czas trwania tego leczenia. Dzięki temu można dokładnie określić, na jak długo powinien być założony aparat na zęby. Plan ma zagwarantować pacjentowi uzyskanie jak najlepszego wyniku pod względem estetyki, funkcji i stabilności. Jest to również moment przeznaczony na ewentualne pytania pacjenta i wybór stałego aparatu. Może on być np. metalowy, porcelanowy, kryształowy lub szafirowy. Rodzaj aparatu wpływa na koszty leczenia. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu i podpisaniu zgody ortodonta rozpoczyna właściwe leczenie.
Pacjent ma okazję zrozumieć cały proces leczenia, zadać pytania specjaliście, a także rozwiać wszelkie wątpliwości. To właśnie na tej podstawie buduje się zaufanie i pozytywna relacja w gabinecie, która stała się jednym z fundamentów naszej kliniki ortodontycznej w Poznaniu.
Zakładanie aparatu stałego polega na umocowaniu zamków na zębach za pomocą specjalnego kleju, który jest nieszkodliwy dla pacjenta. Wymaga to precyzji. Nieprawidłowe umieszczenie aparatu ortodontycznego może bowiem skomplikować cały proces leczenia. Zakładania aparatu nie trzeba się obawiać, gdyż jest to zabieg w pełni bezbolesny. Czas trwania zależy od indywidualnych czynników.
Leczenie ortodontyczne nie polega jedynie na założeniu aparatu. Wymagane jest odbywanie systematycznych wizyt kontrolnych, w czasie których ortodonta w odpowiedni sposób reguluje aparat. Podczas takich spotkań specjalista może monitorować cały proces leczenia. Częstotliwość wizyt jest dostosowywana do stanu zdrowia pacjenta, stopnia skomplikowania wady zgryzu, a także wybranego aparatu. Niektóre modele wymagają bowiem znacznie rzadszego regulowania niż inne.
Po zakończeniu aktywnej fazy leczenia specjalista musi usunąć aparat z zębów. Podczas tego zabiegu odkleja się wszystkie elementy aparatu, m.in. zamki czy rurki. Na koniec ortodonta wykona również czyszczenie zębów, dzięki czemu zniweluje wszelkie pozostałości kleju po aparacie.
Zdajemy sobie sprawę, że zabieg ściągania aparatu może być dość stresującym przeżyciem dla pacjentów, zwłaszcza tych młodszych. Nasi specjaliści robią wszystko, aby zapewnić miłą i komfortową atmosferę podczas zabiegu. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku dzieci. Lekarze tłumaczą im, jak będzie wyglądał cały proces, by zminimalizować stres.
Ostatnim etapem jest zadbanie o to, aby utrzymać uzyskane wyniki leczenia na długie lata. Leczenie ortodontyczne wywołuje poważne zmiany funkcjonowania uzębienia, dlatego na ostatniej wizycie przeprowadzana jest również analiza okluzyjna. Pomoże ona w utrzymaniu osiągniętych rezultatów i jest tak samo istotna jak faza aktywna leczenia, czyli noszenie aparatu. Tę część leczenia wykonuje się za pomocą retainerów, czyli aparatów retencyjnych przyklejonych do wewnętrznej strony zębów. Na łuk szczęki zakładana jest też ruchoma płytka wykonana z akrylu – po zdjęciu aparatu stałego powinno się ją nosić w dzień i w nocy. W czasie trwania tego etapu wciąż obowiązują wizyty kontrolne – pierwsza po ok. 3 miesiącach od zdjęcia aparatu, kolejne co pół roku.