Ortodoncja


Leczenie w Klinice Dental Comfort pomoże w przywróceniu prawidłowego i zdrowego zgryzu. Ortodonta z Poznania pracujący w naszej klinice poprawi estetykę uśmiechu i rysów twarzy. Aparat na zęby wyprostuje zęby i przywróci prawidłową funkcję stawów. Indywidualnie opracowane plany leczenia służą osiąganiu szybkich i trwałych rezultatów – doskonałych pod względem estetycznym. Uzyskane dzięki terapii optymalne wyniki leczenia poprawiają samoocenę i dodają pewności siebie. Nasz ortodonta w Poznaniu w swoich działaniach kieruje się dobrym samopoczuciem pacjenta, które jest najlepszą wizytówką Dental-Comfort.

Wysoka jakość ortodoncji w Dental-Comfort

Leczenie ortodontyczne polega na przesuwaniu zębów w celu poprawy ich wyglądu i funkcji. Z pomocą ortodoncji można efektownie poprawić własny wizerunek, zwiększyć pewność siebie i zadbać o zdrowie zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych.

Co nas wyróżnia?

Ortodoncja w Poznaniu promowana przez nasz gabinet Dental-Comfort to:

Aparat ortodontyczny tylko przy zębach stałych? To mit!

Aparatu stałego nie zakłada się wyłącznie na zębach stałych lub po przekroczeniu piętnastego roku życia dziecka. Takie przekonania są błędne. Nowoczesne technologie stosowane w Dental-Comfort umożliwiają założenie aparatów stałych jeszcze wtedy, kiedy dzieci rosną, co wpływa na większą skuteczność. Dzieci nie muszą być skazane na aparaty ruchome, które nie tylko mają dużo niższą skuteczność, ale też samym dzieciom kojarzą się z dyskomfortem i nieprzyjemnym doświadczeniem.

Co można zyskać dzięki ortodoncji w Klinice Dental Comfort?

Dzięki pracy naszych dentystów-ortodontów można zyskać:

Mity na temat ortodoncji

Jakie są największe mity na temat ortodoncji?

Założenie aparatu zależy od wieku pacjenta

Nie istnieją ograniczenia wiekowe. Ważna jest liczba zębów pacjenta, a nie jego wiek. Nawet dzieci można leczyć za pomocą aparatów stałych, ponieważ noszone przez całą dobę, są bardziej skuteczne niż aparaty wyjmowane. Założenie aparatu stałego poprzedzone jest wykonaniem wnikliwej diagnostyki i opracowaniem idealnego planu leczenia.

Aparat ortodontyczny niszczy i osłabia zęby

Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej nie ma możliwości osłabienia zębów aparatem ortodontycznym. Zamki nie niszczą zębów, ale słabe czyszczenie może powodować ubytki w zębach. Pacjent otrzymuje jednak od lekarza dokładne wskazania odnośnie prawidłowego zachowania higieny. W niektórych przypadkach co kilka wizyt wymagane są zabiegi takie jak skaling, piaskowanie i fluoryzacja.

Jak wygląda przebieg leczenia?

Nasz ortodonta w Poznaniu przeprowadzi leczenie w kilku etapach. Składają się na nie:

  1. Konsultacja ortodontyczna
  2. Plan leczenia ortodontycznego – przedstawienie i omówienie planu tzw. Full record
  3. Właściwe leczenie ortodontyczne, czyli zakładanie aparatu
  4. Wizyty kontrolne
  5. Faza retencji/stabilizacji

Konsultacja ortodontyczna

Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę. Zapoznaje się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Zęby, dziąsła i zgryz pacjenta są wnikliwie badane. Oceniana jest też estetyka twarzy (symetria, rysy), funkcjonowanie stawów skroniowo – żuchwowych, czynność oddychania, połykania oraz mowa. Na pierwszej wizycie ortodonta z Poznania wykonuje szczegółowe badania pozwalające na postawienie pełnej diagnozy i ustalenie indywidualnego planu leczenia. Są to:

Plan leczenia ortodontycznego

Na drugiej wizycie nasz ortodonta z Dental-Comfort przedstawia pacjentowi plan leczenia ortodontycznego, uwzględniający przebieg i przewidywany czas trwania tego leczenia. Dzięki temu można dokładnie określić na jak długo aparat na zęby powinien być założony. Plan ma zagwarantować pacjentowi uzyskanie jak najlepszego wyniku pod względem estetyki, funkcji i stabilności. Jest to również moment przeznaczony na ewentualne pytania pacjenta i wybór aparatu. Może on być np. metalowy, porcelanowy, kryształowy lub szafirowy. Rodzaj aparatu wpływa na koszty leczenia. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia i podpisaniu zgody, ortodonta rozpoczyna właściwe leczenie.

Właściwe leczenie ortodontyczne – zakładanie aparatu

Zakładanie aparatu stałego polega na przyklejeniu do zębów zamków za pomocą specjalnego, nieszkodliwego kleju. Precyzyjne przyklejenie aparatu do powierzchni zębów ma bardzo istotne znaczenie dla przebiegu leczenia i efektu końcowego. Zwracamy na to szczególną uwagę , gdyż nieprecyzyjne lub nieprawidłowe umieszczenie zamków komplikuje i przedłuża leczenie. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny wymagający od pacjenta jedynie odrobiny cierpliwości.

Wizyty kontrolne

Żaden aparat ortodontyczny nie przeprowadza leczenia samodzielnie. Dlatego wymagane jest odbywanie systematycznych wizyt kontrolnych, w czasie których ortodonta w odpowiedni sposób reguluje aparat. W ten sposób osiąga zamierzone rezultaty. Tak naprawdę aparat ortodontyczny jest jedynie pomocniczym narzędziem w rękach lekarza. Na tym etapie  cały czas badamy czy nowe ustawianie się zębów nie będzie kolidowało z układem mięśniowo – stawowym. Całe leczenie musi być zgodne z teorią funkcjonalną. Ortodonta pracujący w naszym gabinecie w Poznaniu nie szuka wyłącznie kompromisów estetycznych. Wzorowa estetyka i wygląd musi być poparta dobrą funkcją zębów, trwałym efektem i brakiem skutków ubocznych leczenia. Należy pamiętać, iż zaniedbanie regularności wizyt kontrolnych znacznie przedłuża leczenie, a w niektórych przypadkach stanowi dla ortodonty podstawę do przerwania leczenia.

Zdejmowanie aparatu stałego

Aktywna faza leczenia ortodontycznego kończy się zabiegiem zdjęcia aparatu z zębów. Taki zabieg polega na odklejeniu zamków, rurek lub pierścieni. Trwa to od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Dalej następuje zabieg oczyszczenia zębów z pozostałości kleju. Zdejmowanie zamków odbywa się w sposób mechaniczny: za pomocą specjalnych kleszczy uciska się zamek, który łatwo odskakuje od zęba.

Utrzymanie pożądanego efektu i okluzja

Ostatnim etapem jest utrzymanie uzyskanych wyników na długie lata. Leczenie ortodontyczne wywołuje poważne zmiany funkcjonowania uzębienia, dlatego na ostatniej wizycie przeprowadzana jest również analiza okluzyjna. Ta część terapii ma na celu utrzymanie osiągniętego wyniku leczenia i jest tak samo ważna jak faza aktywna, czyli okres noszenia aparatu. Środkiem stosowanym w tej części leczenia są tzw. retainery, czyli aparaty retencyjne przyklejone od wewnętrznej strony zębów. Na łuk szczęki zakładana jest też ruchoma, akrylowa płytka – bezpośrednio po zdjęciu aparatu stałego należy ją nosić w dzień i w nocy. W czasie trwania tego etapu wciąż obowiązują wizyty kontrolne – pierwsza po ok. 3 miesiącach od zdjęcia aparatu, kolejne co pół roku.

Umów się na wizytę

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych DENTAL COMFORT SP Z O O, z siedzibą w Poznaniu, ul.Złotowska 51B/4, numer NIP 7792411313 w celu kontaktu telefonicznego i przedstawienia oferty handlowej na podstawie art. 6 ust 1 lit. a. ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  • Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
  • Zapoznałem(-am) się z treścią polityki prywatności, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.