Ortodoncja

Leczenie w Klinice Dental Comfort gwarantuje prawidłowy i zdrowy zgryz, poprawę estetyki uśmiechu i rysów twarzy, proste zęby oraz prawidłową funkcję stawów. Indywidualnie opracowywane plany leczenia służą osiąganiu szybkich i trwałych rezultatów, doskonałych pod względem estetycznym. Uzyskane dzięki terapii optymalne wyniki leczenia poprawiają samoocenę oraz dodają pewności siebie. Lepsze samopoczucie pacjenta jest dla Nas najlepszą i zarazem najważniejszą wizytówką i reklamą.

Leczenie ortodontyczne polega na przesuwaniu zębów w celu poprawy ich wyglądu, funkcjonalności oraz długowieczności. Z pomocą ortodoncji możemy poprawić własny wizerunek, zwiększyć pewność siebie i zadbać o zdrowie zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych.

Co nas wyróżnia:

Dość błędnych teorii, że aparat stały zakładamy jak pojawią się wszystkie zęby stałe lub gdy nasze dziecko osiągnie piętnasty rok życia. Dzięki nowym technologiom zakładamy aparaty stałe jeszcze wtedy gdy dzieci rosną, dzięki czemu nasze leczenie jest bardziej skuteczne i nie musi wiązać się z ekstrakcjami!!! Nie skazujmy swoich dzieci na aparaty ruchome, które nie tylko są nieskuteczne, ale kojarzą się dzieciom z męczarnią.

Co można zyskać dzięki ortodoncji w Klinice Dental Comfort?

 1. poprawa wyglądu – równe ustawienie zębów w łuku, odpowiednie proporcje twarzy, ładny i symetryczny uśmiech, który jest naszą najlepszą wizytówką.
 2. poprawa higieny – proste i równe zęby to również lepsze ich oczyszczanie a co za tym idzie wzorowa kondycja
 3. poprawa samopoczucia – walczymy nie tylko z poprawą wyglądu, ale również bólami głowy, których nikt nie potrafi zdiagnozować. Ortodoncja w dużej ilości przypadków daje nam do tego oręż.

Mity:

 1. Brak ograniczeń wiekowych. Wiek nie jest tak ważny, jak odpowiednia ilość zębów.
 2. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej nie ma możliwości osłabienia zębów aparatem ortodontycznym.
 3. Zamki nie niszczą zębów, ale słabe czyszczenie może powodować ubytki w zębach.
 4. Pacjent otrzymuje od lekarza dokładne wskazania odnośnie higieny. W przypadku niewystarczającej higieny jamy ustnej, co kilka wizyt kontrolnych wykonywana jest higienizacja profesjonalna – skaling, piaskowanie i fluoryzacja.
 5. Leczymy dzieci za pomocą aparatów stałych które są o wiele bardziej skuteczne ponieważ są noszone 24h/dobę.

Założenie aparatu stałego poprzedzone jest wykonaniem wnikliwej diagnostyki i opracowaniem idealnego planu leczenia. Proszę Nam wybaczyć, że nie spełniamy indywidualnych zachcianek. Kierujemy się zawsze w stronę optymalnej funkcji i pięknego uśmiechu przy zachowaniu zdrowia jamy ustnej.

Przebieg leczenia:

 1. Konsultacja_ortodontyczna
 2. Plan leczenia ortodontycznego-przedstawienie i omówienie planu tzw. Full record
 3. Właściwe/leczenieortodontyczne
 4. Wizytykontrolne
 5. Faza retencji/stabilizacji

Ad 1 . Konsultacja ortodontyczna

Pierwsza wizyta – konsultacja ortodontyczna – podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z Pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznaje się z potrzebami i oczekiwaniami Pacjenta. Zęby, dziąsła i zgryz pacjenta są wnikliwie badane, oceniana jest estetyka twarzy(symetria, rysy), funkcjonowanie stawów skroniowo – żuchwowych, czynność oddychania, połykania oraz mowa.

Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje  szczegółowe badania pozwalające na postawienie pełnej diagnozy i ustalenie indywidualnego planu leczenia:

Ad.2 Przedstawienie planu leczenia

Podczas drugiej wizyty ortodonta przedstawia Pacjentowi plan leczenia ortodontycznego, uwzględniający przebieg i przewidywany czas trwania leczenia ortodontycznego, by móc dokładnie określić na jak długo aparat na zęby powinien być założony. Ustalony na podstawie wykonanych badań, ten plan ma zagwarantować Pacjentowi uzyskanie jak najlepszego wyniku pod względem estetyki, funkcji i stabilności. Jest to również moment przeznaczony na ewentualne pytania Pacjenta i wybór aparatu (to, czy będzie to aparat metalowy, porcelanowy, czy też kryształowy/szafirowy, zależy w dużej mierze od Pacjenta). Przy wyborze aparatu należy uwzględnić także koszty leczenia aparatem stałym. Po zaakceptowaniu przez Pacjenta planu leczenia i podpisaniu zgody, ortodonta rozpoczyna właściwe leczenie .

Ad.3 Zakładanie aparatu:

Zakładanie aparatu stałego, polega na  przyklejeniu do zębów zamków za pomocą specjalnego, nieszkodliwego kleju. Precyzyjne przyklejenie aparatu do powierzchni zębów ma bardzo istotne znaczenie dla przebiegu leczenia i efektu końcowego. Zwracamy na to szczególną uwagę , gdyż nieprecyzyjne lub nieprawidłowe umieszczenie zamków komplikuje i przedłuża leczenie. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny wymagający od pacjenta jedynie odrobiny cierpliwości.

Ad.4 Wizyty kontrolne

Żaden aparat ortodontyczny nie przeprowadza leczenia samodzielnie. Dlatego wymagane jest odbywanie systematycznych wizyt kontrolnych, w czasie których ortodonta w odpowiedni sposób reguluje aparat, w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Tak naprawdę, aparat ortodontyczny jest jedynie pomocniczym narzędziem w rękach lekarza.

Systematyczne odbywanie wizyt kontrolnych jest podstawowym warunkiem prowadzenia leczenia.

Na tym etapie  cały czas badamy czy nowe ustawianie się zębów nie będzie kolidowało z układem mięśniowo – stawowym, aby całe leczenie było w zgodzie z teorią funkcjonalną. Nie szukamy wyłącznie kompromisów estetycznych. Wzorowa estetyka i wygląd musi być poparta dobrą funkcją zębów, trwałym efektem i brakiem skutków ubocznych leczenia.

Należy pamiętać, iż zaniedbanie systematyczności wizyt kontrolnych znacznie przedłuża leczenie, a w niektórych przypadkach stanowi dla ortodonty podstawę do przerwania leczenia.

Ad.5  Zdejmowanie aparatu stałego

Aktywna faza leczenia ortodontycznego kończy się zabiegiem zdjęcia aparatu z zębów. Taki zabieg polega na odklejeniu zamków, rurek lub pierścieni, co trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, po czym następuje  zabieg oczyszczenia zębów z pozostałości kleju. Zdejmowanie zamków odbywa się w sposób mechaniczny: za pomocą specjalnych kleszczy uciska się zamek, który łatwo odskakuje od zęba.

Utrzymanie pożądanego efektu i okluzja.

Ostatnią rzeczą lecz nie najmniej ważną jest utrzymanie uzyskanych wyników na długie lata. Ponieważ leczenie ortodontyczne wywołuje poważne zmiany funkcjonowania uzębienia na ostatniej wizycie przeprowadzana jest również analiza okluzyjna (patrz leczenie okluzji)

Ta część terapii ma na celu utrzymanie osiągnitego wyniku leczenia i jest tak samo ważna, a w niektórych przypadkach ważniejsza niż faza aktywna, czyli okres noszenia aparatu korygującego wadę. Środkiem stosowanym w tej części leczenia są tzw. retainery, czyli aparaty retencyjne w postaci przyklejonego na stałe od wewnętrznej strony zębów specjalny drucik oraz na łuk szczęki ruchoma akrylowa płytka, którą bezpośrednio po zdjęciu aparatu stałego należy nosić w dzień i w nocy, później czas jej noszenia jest stopniowo redukowany.  W czasie trwania tego etapu obowiązkowe są wizyty kontrolne. Pierwsza wizyta następuje ok. 3 miesięcy po zdjęciu aparatu, następne odbywają się co pół roku.